#12GodzinDlaŻycia

#12GodzinDlaŻycia to wyjątkowa inicjatywa społeczna, której celem jest zbiórka pieniędzy na aparaturę The OCS Heart TransMedics – obecnie jedyny sprzęt na świecie umożliwiający transport bijącego serca dawcy w fizjologicznych warunkach.

To innowacyjne urządzenie, pozwala niemal 3-krotnie wydłużyć czas przydatności organu do wszczepienia. W odróżnieniu do wielu krajów na świecie, w Polsce nadal korzystamy z przestarzałej metody transportu w lodzie. Metoda ta umożliwia naszym transplantologom wykonanie przeszczepu w ciągu zaledwie 4 godzin. Dzięki OCS Heart zyskujemy 12 godzin, ponieważ aparatura ta zapewnia fizjologiczne, cieplarniane warunki transportowanemu organowi. Pamiętajmy, że podczas przeszczepu serca każda minuta jest na wagę złota. Jeśli operacja wszczepienia lub transport przedłuży się, wynik przeszczepu może okazać się dużo gorszy od prognozowanego na wstępie.

Sprzętu OCS Heart potrzebuje rocznie kilkunastu pacjentów wymagających skomplikowanej i wielogodzinnej operacji. W ich przypadku ograniczenie czasu operacji, wraz z transportem, do 4 godzin jest praktycznie niemożliwe do wykonania. A każda dodatkowa minuta radykalnie zmniejsza szansę pacjenta na przeżycie. Dlatego organizatorzy akcji #12GodzinDlaŻycia podjęli się niewyobrażalnego. Próbują zdobyć fundusze na zakup aparatów OCS Heart, dzięki którym uda się uratować życie najbardziej zagrożonej grupy pacjentów. Jednorazowy koszt użycia sprzętu wynosi 250 000 zł. Biorąc pod uwagę finansowy aspekt przedsięwzięcia organizatorzy przewidują, że w początkowej fazie wdrożenia systemu OCS Heart w Polsce, będziemy mogli użyć sprzętu w przypadku 10-15 najbardziej skomplikowanych operacji rocznie. 

Więcej o OCS Heart przeczytasz TUTAJ

🧡 Jak możesz pomóc w nagłośnieniu akcji?

Wesprzyj nas dowolną kwotą na siepomga.pl. Następnie sfotografuj siebie z kartką z napisem #12GodzinDlaŻycia i udostępnij zdjęcie we własnych mediach społecznościowych. Pamiętaj o:

  • oznaczeniu Fundacji na Instagramie, Facebooku oraz LinkedIn: @FundacjaDlaTransplantacji
  • oraz o hasztagach: #FundacjaDlaTransplantacji #12godzinDlaŻycia

Przeczytaj również o akcji #ZostawSerceNaZiemi.

Dołącz do nas!

Aniołem akcji jest 26-letnia Izabela Dudziec

Iza urodziła się z jednokomorowym sercem. Do tej pory przeszła 6 operacji, dzięki którym nadal cieszy się życiem. Przed nią najważniejsza – przeszczep serca, ponieważ zapasy jej własnego już się wyczerpują. Przeszczep bez użycia możliwości jakie daje aparatura OCS Heart, u Izy i pacjentów z podobną wadą serca, jest praktycznie niemożliwy do zrealizowania. Powodem jest czas. Ta skomplikowana operacja potrwa dłużej niż 4 godziny. Jedyną szansą dla Izy jest sprzęt, który utrzyma przy życiu organ do przeszczepu przez 12 godzin.