MISJA

“Fundacja Dla Transplantacji została założona w 2016 r. z potrzeby chwili, by Polska nasz piękny kraj mądrych, inteligentnych ludzi, stała się jeszcze piękniejsza, poprzez piękno, które jest w nas wszystkich. Musimy je wydobyć i pokazać. Najpiękniejsi jesteśmy, gdy pomagamy innym, gdy dzielimy się. W transplantacji dzielimy się sobą, swoim ciałem. Nie ma piękniejszej rzeczy niż dar życia. Podzielmy się sobą, podzielmy się życiem, zostańmy dawcami narządów!”.

dr n. med. Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg, transplantolog, Prezes Fundacji Dla Transplantacji oraz pomysłodawca akcji #12godzinDlaŻycia oraz #ZostawSerceNaZiemi

Naszą misją jest promowanie transplantacji, jako formy ratowania życia. W tym celu prowadzimy dwie ogólnopolskie akcje:

  • #12GodzinDlaŻycia – to wyjątkowa inicjatywa społeczna, której celem jest zbiórka pieniędzy na aparaturę The OCS Heart TransMedics – obecnie jedyny sprzęt na świecie służący do transportu pobranego do przeszczepu serca. Zastosowane w nim innowacyjne rozwiązanie, pozwala niemal 3-ktornie wydłużyć czas przydatności organu do wszczepienia. W odróżnieniu do wielu krajów Europy Zachodniej, w Polsce nadal korzystamy z przestarzałej metody transportu w lodzie, która umozliwia wykonanie przeszczepu w ciągu zaledwie 4 godziny. Dzięki aparaturze The OCS Heart transplantolodzy zyskują 12 godzin! Więcej o akcji #12godzinDlaŻycia przeczytasz TUTAJ.
  • #ZostawSerceNaZiemi – to akcja świadomościowa, której zadaniem jest wzmocnienie woli bycia dawcą w naszym społeczeństwie. W akcję chcemy zaangażować nie tylko pojedyncze osoby, ale również ich rodziny. Dzięki temu Twoja decyzja o pozostawieniu organów będzie kompletna i trwała, ponieważ oparta na świadomości całej Twojej rodziny. Więcej o akcji #ZostawSerceNaZiemi przeczytasz TUTAJ.

Kardiochirurdzy, transplantolodzy, bracia: Zygmunt i Piotr Kalicińscy walczą o przyszłość transplantacji w Polsce 

Jako Prezes Fundacji Dla Transplantacji, ale przede wszystkim jako lekarz, kardiochirurg starszego pokolenia, pamiętam czasy, kiedy szpitale były bardzo ubogo wyposażone ale i my lekarze, umieliśmy znacznie mniej i musieliśmy wykonać gigantyczny wysiłek, by dogonić kraje rozwinięte i nauczyć się nowoczesnej medycyny. Dokonaliśmy tego w czasie jednego pokolenia, pomagały nam w tym programy stypendialne prowadzone przez Fundacje z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA. Taki program stypendialny prowadził Prof. Zygmunt H. Kaliciński, mój ojciec, który zorganizował stypendia dla ponad 1000 lekarzy, z których wszyscy wrócili do Polski „naładowani” wiedzą i pchnęli Polską medycynę do nowej ery, doganiając „zachód” a obecnie w wielu dziedzinach go przeganiając.

Polska kardiochirurgia oraz program transplantacji serca jest obecnie na identycznym poziomie, co w krajach takich jak USA, Anglia, Niemcy, Japonia itd. Niestety po raz drugi, praktycznie jako lekarz znalazłem się w sytuacji, która przypomina tamte zamierzchłe czasy, kiedy czegoś, bardzo ważnego nam brakuje. Różnica jest taka, że obecnie mamy wiedzę i świadomość jak to jest potrzebne i wiemy jak to użyć i jesteśmy bezsilni. Jest to sprzęt bardzo drogi przy samym zakupie. Jednak jak pokazują badania w globalnym rozrachunku przeszczepu, sprzęt ten przynosi wymierne oszczędności.

Jak zaczęła się nasza przygoda?

Początkowo powstał pomysł, by promować ideę transplantacji poprzez muzykę i artystów. Gwiazdy mają to szczęście, że mogą w krótkim czasie dotrzeć do szerokiej publiczności. A nam bardzo zależało, żeby z misją Fundacji możliwie najszybciej dotrzeć do jak największej społeczności. I udało się! Poznaliśmy wielu wspaniałych artystów, zdobyliśmy w nich nieocenione oparcie i zyskaliśmy przyjaciół na całe życie.

Wielkie podziękowania od całego zespołu Fundacji wysyłamy do artystów, sportowców i ludzi związanych z mediami, których spotkaliśmy na naszej drodze!

Dziękujemy Wam 🧡

Złote Laury “Super Biznesu”

Fundacja Dla Transplantacji jest laureatem Złotego Lauru „Super Biznesu” 2020 w kategorii: nauka i medycyna. 

Już od wielu lat redakcja „Super Biznesu” z uwagą obserwuje polski rynek i wypatruje na nim instytucji i firm, których działalność przynosi szczególne korzyści polskiej gospodarce. Są to podmioty, które odnoszą sukcesy, działają uczciwie i odpowiedzialnie, niejednokrotnie podejmując inicjatywy na rzecz społeczeństwa. Najlepsi nagradzani są Złotymi Laurami „Super Biznesu”. 

Relację z wręczenia nagród można zobaczyć TUTAJ.

W rytmie HLA 4transplant!

Na szczególne wyróżnienie zasługuje HLA 4transplant – zespół, który jest zbrojnym ramieniem Fundacji, i który podczas koncertów wykonuje niezapomniany performance związany z akcją #ZostawSerceNaZiemi. Perkusista tego zespół dr n. med. Zygmunt Kaliciński, który jest transplantologiem, kardiochirurgiem oraz Prezesem Fundacji Dla Transplantacji, prowadzi krótką rozmowę z publicznością na temat idei transplantacji.  

Jeżeli organizujesz koncert i poszukujesz suportu, koniecznie pamiętaj o HLA 4transplant! Dla nich każdy występ jest nieocenioną okazją do promowania transplantacji jako formy ratowania życia w Polsce. Więcej informacji o zespole HLA 4transplant znajdziesz TUTAJ oraz na ich Facebooku