MISJA

“Fundacja Dla Transplantacji została założona w 2016 r. z potrzeby chwili, by Polska nasz piękny kraj mądrych, inteligentnych ludzi, stała się jeszcze piękniejsza, poprzez piękno, które jest w nas wszystkich. Musimy je wydobyć i pokazać. Najpiękniejsi jesteśmy, gdy pomagamy innym, gdy dzielimy się. W transplantacji dzielimy się sobą, swoim ciałem. Nie ma piękniejszej rzeczy niż dar życia. Podzielmy się sobą, podzielmy się życiem, zostańmy dawcami narządów!”.

dr n. med. Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg, transplantolog, Prezes Fundacji Dla Transplantacji oraz pomysłodawca akcji #12godzinDlaŻycia oraz #ZostawSerceNaZiemi

Naszą misją jest promowanie transplantacji, jako formy ratowania życia. W tym celu prowadzimy dwie ogólnopolskie akcje:

  • #12GodzinDlaŻycia – to wyjątkowa inicjatywa społeczna, której celem jest zbiórka pieniędzy na aparaturę OCS Heart TransMedics – obecnie jedyny sprzęt na świecie służący do transportu pobranego do przeszczepu serca. Zastosowane w nim innowacyjne rozwiązanie, pozwala niemal 3-ktornie wydłużyć czas przydatności organu do wszczepienia. W odróżnieniu do wielu krajów Europy Zachodniej, w Polsce nadal korzystamy z przestarzałej metody transportu w lodzie, która umozliwia wykonanie przeszczepu w ciągu zaledwie 4 godziny. Dzięki aparaturze OCS Heart transplantolodzy zyskują 12 godzin! Więcej o akcji #12godzinDlaŻycia przeczytasz TUTAJ.
  • #ZostawSerceNaZiemi – to akcja świadomościowa, której zadaniem jest wzmocnienie woli bycia dawcą w naszym społeczeństwie. W akcję chcemy zaangażować nie tylko pojedyncze osoby, ale również ich rodziny. Dzięki temu Twoja decyzja o pozostawieniu organów będzie kompletna i trwała, ponieważ oparta na świadomości całej Twojej rodziny. Więcej o akcji #ZostawSerceNaZiemi przeczytasz TUTAJ.

Kardiochirurdzy, transplantolodzy, bracia: Zygmunt i Piotr Kalicińscy walczą o przyszłość transplantacji w Polsce 

Polska kardiochirurgia oraz program transplantacji serca jest obecnie na identycznym poziomie, co w krajach takich jak USA, Anglia, Niemcy czy Japonia. Niestety po raz drugi, praktycznie jako lekarz znalazłem się w sytuacji, która przypomina zamierzchłe czasy, kiedy czegoś, bardzo ważnego nam brakuje. Różnica jest taka, że obecnie mamy wiedzę i świadomość potrzeby oraz jej użyteczności, a mimo to jesteśmy bezsilni. Mowa o nowoczesnej aparaturze OCS Heart służącej do transportu pobranego do przeszczepu organu. Obecnie NFZ nie przewiduje zakupu aparatury, ze względu na brak środków pieniężnych. Sprzęt jest bardzo drogi przy samym zakupie, jednak jak pokazują badania w globalnym rozrachunku przeszczepu przynosi on wymierne oszczędności.

Produkowany przez amerykańską firmę TransMedics sprzęt OCS Heart jest szeroko stosowany na całym świecie do przewozu bijącego, ciepłego serca. Ta nowoczesna technologia stwarza niemal fizjologicznych warunki w trakcie transportu, dzięki czemu 3-krotnie wydłuża się czas przydatności organu do przeszczepu. W Polsce niestety nadal korzystamy z przestarzałej metody transportu w lodzie, która umożliwia wykonanie przeszczepu w ciągu zaledwie 4 godzin. Dzięki aparaturze OCS Heart transplantolodzy zyskują 12 godzin.

Wiedząc, że są na świecie technologie, które mogą odmienić polską transplantologię, Fundacja Dla Transplantacji podjęła się wielkiego zadania. Rozpoczęliśmy ogólnopolską akcję pod hasłem #12GodzinDlaŻycia, której celem jest zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu OCS Heart. Chcemy zdobyć kwotę 2,5 mln złotych – pieniądze, których nie ma NFZ, na zakup specjalnych aparatów do przewożenia pobranych organów. Naszym celem jest stan, w którym każdy ośrodek w Polsce wykonujący przeszczepy serca – Gdańsk, Poznań, Warszawa, Zabrze, Kraków – dysponuje sprzętem OCS Heart. Wierzymy, że uda się to zrobić dzięki zaangażowaniu lekarzy, gwiazd, sportowców, dziennikarzy, firm oraz całego polskiego społeczeństwa. Będziemy bardzo wdzięczni za każdy rodzaj wsparcia udzielony akcji #12GodzinDlaŻycia. To wyjątkowe przedsięwzięcie dotyczy każdego z nas.

Czyż może być coś piękniejszego niż ratowanie ludzkiego życia? Kto ratuje jedno SERCE, ten ratuje cały świat!

Jak zaczęła się nasza przygoda?

Początkowo powstał pomysł, by promować ideę transplantacji poprzez muzykę i artystów. Gwiazdy mają to szczęście, że mogą w krótkim czasie dotrzeć do szerokiej publiczności. A nam bardzo zależało, żeby z misją Fundacji możliwie najszybciej dotrzeć do jak największej społeczności. I udało się! Poznaliśmy wielu wspaniałych artystów, zdobyliśmy w nich nieocenione oparcie i zyskaliśmy przyjaciół na całe życie.

Wielkie podziękowania od całego zespołu Fundacji wysyłamy do artystów, sportowców i ludzi związanych z mediami, których spotkaliśmy na naszej drodze!

Dziękujemy Wam 🧡

Złote Laury “Super Biznesu”

Fundacja Dla Transplantacji jest laureatem Złotego Lauru „Super Biznesu” 2020 w kategorii: nauka i medycyna. 

Już od wielu lat redakcja „Super Biznesu” z uwagą obserwuje polski rynek i wypatruje na nim instytucji i firm, których działalność przynosi szczególne korzyści polskiej gospodarce. Są to podmioty, które odnoszą sukcesy, działają uczciwie i odpowiedzialnie, niejednokrotnie podejmując inicjatywy na rzecz społeczeństwa. Najlepsi nagradzani są Złotymi Laurami „Super Biznesu”. 

Relację z wręczenia nagród można zobaczyć TUTAJ.

W rytmie HLA 4transplant!

Na szczególne wyróżnienie zasługuje HLA 4transplant – zespół, który jest zbrojnym ramieniem Fundacji, i który podczas koncertów wykonuje niezapomniany performance związany z akcją #ZostawSerceNaZiemi. Perkusista tego zespół dr n. med. Zygmunt Kaliciński, który jest transplantologiem, kardiochirurgiem oraz Prezesem Fundacji Dla Transplantacji, prowadzi krótką rozmowę z publicznością na temat idei transplantacji.  

Jeżeli organizujesz koncert i poszukujesz suportu, koniecznie pamiętaj o HLA 4transplant! Dla nich każdy występ jest nieocenioną okazją do promowania transplantacji jako formy ratowania życia w Polsce. Więcej informacji o zespole HLA 4transplant znajdziesz TUTAJ oraz na ich Facebooku